Ilmahuvilised ja äikesevaatlejad kohtusid Tartus

3. augustil toimus Tartus ilmavaatlejate ja äikesehuviliste 10. kokkutulek. Päeva esimene pool kulus TÜ Vanemuise tänava õppehoones ettekandid kuulates, edasi suunduti Emajõele lodjasõitu tegema, torti sööma ja kuulama lugusid Kvissentali ajaloost ja hüdroloogilistest mõõtmistest.

Piia Post esitas koos Tanel Voormantsikuga koostatud ettekande konvektiivsetest tormidest Eestis.
Pikaajalistest muutustest põuasuses Ida-Euroopas kõneles Jaak Jaagus
Tami Paljak Ilmateenistuse hoiatustest 
Ilmaterminite andmebaasi projekt – Mait Sepp
Ilmateenistuse äpp – Peep Jürmann
Euroopa ja Eesti ohtlike ilmanähtuste andmebaasist rääkis Sven-Erik Enno
Soovijatel oli võimalus osta Sven-Erik Enno uut äikeseraamatut “Välk ja pauk”


Lodjasõit Emajõel
Aastapäevatordilt ei puudunud ka välgunooled
Lugusid Kvissentali ajalost vestis Ain Kallis
Kvissentali veemõõdupunkti hüdroloogilistest mõõtmistest rääkis Mait Sepp

Rohkem pilte näeb SIIT

Võeti vastu Eesti Meteoroloogia Seltsi avaldus Euroopa Meteoühingusse astumiseks

“Meie avaldus Euroopa Meteoühingusse astumiseks on vastu võetud”, teatas seltsi esimees Piia Post. Ta lisas: “See toimus Taanis 21. Peaassambleel 8. septembril Lyngbys, kuhu me olime küll kutsutud, kuid kahjuks ei saanud osaleda. See on umbes 600-700 osavõtjaga keskmise suurusega konverents, mis toimub iga aasta erinevas liikmesriigis. Seekordse konverentsi üheks fookuseks olid ka Arktika kliimamuutused.

Meie ühingusse vastuvõtu peab veel kinnitama EMS nõukogu, mille koosolek toimub kunagi kevadel järgmisel aastal. See tähendab, et järgmine aasta saaks meie liikmed aastakonverentsile minna juba soodsama osavõtutasuga.

Seekord oli EMSil Eestist kolm osalejat: Piia Post ja Marko Kaasik Tartu Ülikoolist ning Kairi Vint Riigi ilmateenistusest. Kõigil meil olid ka ettekanded.

Marko Kaasikul oli posterettekanne “Wind generating power and cooling the power lines”.

Piia Postil oli posterettekanne “Changes in satellite-based cloudiness in the Baltic Sea region during spring and summer 1982 – 2015”, kaasautoriks Margit Aun ning suuline kutsutud ettekanne “Changing impact of the large scale atmospheric circulation on the regional climate variability of the Baltic Sea over the period 1948-2018”, kaasautoriteks Andreas Lehmann, Katharina Hõflich ja Mait Sepp.

Kairi Vindil oli ka posterettekanne “Artificial changes in Estonian monthly air temperatures: break detection and homogenization with HOMER Software”

Lätist oli kaks ja Leedust üks osaleja. Konverentsi avamisel oli Eestit ka ära mainitud kui avalduse teinud seltsi.
Lätlased olid väga kadedad, kutsusin nad siis meie seltsiga ühinema. Lätis sellist seltsi pole. Leedust on Vilniuse Ülikooli geograafia instituut juba aastaid Euroopa ühingu liikmesorganisatsioon.

Järgmine Euroopa Meteoühingu aastakonverents toimub 7-11. septembrini Bratislasvas, Slovakkias.”

Eesti atmosfäärifüüsiku artikkel teadusajakirjas Nature

Foto: Meteoseltsi liige Ain Vindi

Teadusajakiri Nature, mis on maailmas üks mõjukaimaid, avaldas Eesti atmosfäärifüüsiku Velle Tolli artikli inimtegevuse poolt saastatud pilvede mõjust globaalsele kliimale.

Eesti Meteoroloogia Seltsi esimehe Piia Posti sõnul on see esimest korda, kui Eesti atmosfääriteadlane avaldab esmaautorina artikli sellises tippajakirjas. Töö on tehtud nii Readingi Ülikoolis, kus Velle Toll oli järeldoktorantuuris kui ka Tartu Ülikoolis, kus ta nüüd vanemteadurina töötab.

Teadlane kirjutas ka eestikeelse kokkuvõtte portaali Novaator, kust igaüks saab asjast aimu. Loe artiklit SIIT

Originaal on loetav SIIT

Meteoseltsi suvine kokkutulek

Ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kümnes kokkutulek toimub laupäeval, 3. augustil Tartu Ülikooli Geograafia osakonnas aadressil Vanemuise 46, Tartu. Kandvaks teemaks on seekord ohtlikud ilmanähtused.

Esialgne kava

(võimalikud veel väikesed muudatused ettekannetes, kontrollige uuesti enne üritust):
10:00-11:00 Registreerumine
11:00-13:00 Ettekanded

Ilmateenistuse hoiatustest – Taimi Paljak
Pikaajalistest muutustest põuasuses Ida-Euroopas – Jaak Jaagus
Konvektiivsed tormid – Piia Post, Tanel Voormansik
Ilmaterminite andmebaasi projekt – Mait Sepp

13:00-14:00 Lõunasupp
14:00-15:15 Ettekanded jätkuvad

Euroopa ja Eesti ohtlike ilmanähtuste andmebaas – Sven-Erik Enno
Ilmateenistuse äpp – Peep Jürmann
Agrokliima 2018 – Triin Saue

16:00-18:00 Lodjasõit Emajõel lodjaga Jõmmu koos Ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kokkutulekute kümneda juubeli tordi söömisega. Peatus Kvissentali veemõõduposti juures, hüdroloogilistest mõõtmistest räägib Arvo Järvet. Riietuda vastavalt ilmale, aga lodjal saab halva ilma korral ka siseruumis olla.

Soovijatel on võimalus päeva jooksul kirjastuse hinnaga osta Sven-Erik Enno uut äikeseraamatut “Välk ja pauk”, hind 20 EUR.

Registreerumine

Registreeruda saab registreerumisvormi kaudu või telefoni teel 555 45 097 (Kai Rosin, Riigi Ilmateenistus).

Osavõtutasu

Osavõtutasu (loengud ja lõuna) 5 EUR, alla 12-aastastele tasuta.
Osavõtt koos lodjasõiduga 25 EUR, Eesti Meteoroloogia Seltsi liikmetele 15 EUR, alla 12-aastastele lastele tasuta. NB! Lodjasõidu saame garanteerida vaid 36 kiireimale huvilisele!
Maksmine sularahas kohapeal.

Transport

Tartu bussijaam 1 km, Tartu raudteejaam 500 meetrit. Maja ees ja ümbruses saab parkida.

Riigi Ilmateenistus tähistas sajandat sünnipäeva

Piia Post ja meteoroloogiaseltsi kingitus ilmateenistusele

18. mail tähistas Riigi Ilmateenistus 100. tegevusaastat. Selle suurejoonelise juubeli puhul toimus mitmeid üritusi, sealhulgas 15. mail pidulik juubeligala Tallinna Lennusadamas. Teiste õnnitlejate seas oli ka Eesti Meteoroloogiaselts. Seltsi nimel andis Piia Post ilmateenistusele üle kingituse.

Kingituse võttis vastu Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala

Seltsi üldkoosolek

Kutsume kõiki seltsi liikmeid 22. märtsil  2019 toimuvale Eesti Meteoroloogia Seltsi üldkoosolekule. Algus kell 15.00 , aadressil Tallinn Narva mnt 7a, Keskkonnaministeeriumi I korruse suur saal

Üldkoosoleku päevakord :
I. Juhatuse aastaaruanne 2018 ja selle kinnitamine II. Tegevuskava aastaks 2019, selle arutelu III. Suvine kokkutulek ning selle arutelu IV. Kohalalgatatu

Eesti Meteoroloogia Seltsi juhatus

Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgust sai Euroopa Ohtlike Tormide Laboratooriumi ametlik partner

Jaanuari alguses sõlmitud lepingu alusel sai Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgust (EÄV) Euroopa Ohtlike Tormide Laboratooriumi ametlik partnerorganisatsioon. Eesti poolelt allkirjastas lepingu Eesti Looduseuurijate Seltsi president Urmas Kõljalg, kuna EÄV kuulub Eesti Meteoroloogia Seltsi, mis omakorda tegutseb Eesti Looduseuurijate Seltsi alluvuses. Euroopa Ohtlike Tormide Laboratooriumi poolseks allkirjastajaks oli organisatsiooni asedirektori esindaja Thomas M. E. Schreiner.

Euroopa Ohtlike Tormide Laboratoorium ESSL (inglise k European Severe Storms Laboratory) on rahvusvaheline mittetulunduslik teadusorganisatsioon, mille eesmärgiks on koguda andmeid Euroopas esinevate ohtlike ilmanähtuste ja nende kahjustuste kohta ning neid teaduslikult uurida. Organisatsioon ühendab oma ala tippteadlasi, teadusasutusi ja vabatahtlikest vaatlejatest koosnevaid võrgustikke üle Euroopa. Korraldatakse ohtlike ilmanähtuste ja nende prognoosimise teemalisi koolitusi ja kursusi, samuti iga kahe aasta tagant toimuvad Euroopa ohtlike tormide konverentsi. Inglise keelt valdavad huvilised võivad Euroopa Ohtlike Tormide Laboratooriumi kohta lähemalt lugeda ESSL-i kodulehelt.

Ilmateenistuste ja vabatahtlike organisatsioonide abil kogutud andmeid hoitakse Euroopa Ohtlike Ilmanähtuste Andmebaasis ESWD (inglise k European Severe Weather Database). Hetke seisuga on ESSL-i partneriteks Saksamaa, Austria, Tšehhi, Soome, Slovakkia, Rumeenia, Horvaatia ja Serbia ilmateenistused. EÄV tüüpi vabatahtlikke vaatlejaid koondavad partnerorganisatsioonid tegutsevad aga Poolas, Tšehhis, Hispaanias, Itaalias, Austrias, Horvaatias ja Saksamaal.

Ametlik partnerlus ESSL-iga annab võimaluse Eestis kogutud ohtlike ilmanähtuste andmete senisest kiiremaks ja efektiivsemaks edastamiseks Euroopa Ohtlike Ilmanähtuste Andmebaasi. Selle võimaluse realiseerimine eeldab veel mõningast tööd. Eeskätt on vaja luua arvutiprogrammid, mis EÄV andmebaasi laekuvad vaatlused ESWD formaati ümber konverteeriks. Lõppeesmärgiks on EÄV vaatluste võimalikult kiire ja automaatne edastamine ESWD andmebaasi.

Äikese- ja tormivaatlejate töös liitumine ESSL-ga mingeid otseseid muudatusi kaasa ei too. Jätkuvalt on oodatud andmed kõigi Eestis esinevate ohtlike ilmanähtuste ja nende kahjustuste kohta. Kõik Eestist laekuvad vaatused säilitatakse lisaks ESWD-sse saatmisele jätkuvalt ka EÄV andmebaasis, kus need on arhiivi vahendusel nähtavad ja uuringuteks kättesaadavad kõigile vaatlejatele, teadlastele ning teistele huvilistele.

 

Sven-Erik Enno,
EÄV peakoordinaator

Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrk liideti Eesti Meteoroloogia Seltsiga

Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrk liideti Eesti Meteoroloogia Seltsiga 1. novembril 2018 toimunud  seltsi juhatuse koosoleku otsusega.

Ühinemine Eesti Meteoroloogia Seltsiga annab Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgule seni puudunud ametliku staatuse. See võimaldab laiendada koostööd näiteks Riigi Ilmateenistuse ja Euroopa Ohtlike Tormide Laboratooriumiga (ESSL). Viimase ametlikuks partneriks saamise läbirääkimised on jõudnud lõppfaasi. Eestist kogutud ohtlike ilmanähtuste andmed hakkavad senisest kiiremini ja efektiivsemalt jõudma Euroopa Ohtlike Ilmanähtuste Andmebaasi (ESWD).